Dňa 16. júla 2024 sa uskutočnilo, za účasti pána štátneho tajomníka ministerstva vnútra Patrika Krauspeho, pána generálneho riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Juraja Moravčíka, generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva dopravy Juraja Lovásika, riaditeľa Slovenskej pošty Vladislava Kupku, zástupcov vyšších územných celkov, samospráv, zamestnávateľov a partnerov, národné vyhodnotenie kampane Do práce na bicykli 2024 (DPNB).

Norbert Hovančák, predseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne, a.s. privítal účastníkov podujatia na domovskej pôde SLSP, ktorá je prostredníctvom svojej nadácie hlavným partnerom kampane DPNB.

90-tisíc účastníkov, 27-tisíc tímov a takmer 13 miliónov kilometrov najazdených na bicykloch. To sú čísla, ktoré sa kampani podarilo dosiahnuť za 11 rokov svojej existencie. Z malého banskobystrického podujatia, ktorého sa prvý rok zúčastnilo len 102 miestnych obyvateľov, sa za desaťročie stala obrovská celoslovenská akcia, do ktorej sa tento rok zapojilo až 96 samospráv a bezmála 15-tisíc ich obyvateľov vo vyše 4300 súťažných tímoch.

V júni si neevidovali svoje cesty do systému DPNB len cyklisti! Do kampane sa totiž každý rok zapájajú aj používatelia verejnej dopravy a chodci, vďaka ktorým už nemusíme hovoriť len o súťaži pre cyklistov, ale z Do práce na bicykli sa stáva doslova najväčšou kampaňou na podporu udržateľných foriem dopravy na Slovensku. Potvrdzujú to aj rekordné počty ciest do práce inak ako bicyklom – používatelia verejnej dopravy majú za sebou takmer 34-tisíc zaevidovaných jázd a chodci dokonca vyše 48-tisíc. V júni tak všetci súťažiaci aktívnymi formami dopravy ušetrili resp. nevyprodukovali oproti ceste autom viac ako 560 ton CO2, čo je naozaj úctyhodné číslo. Ak si chcete toto množstvo skleníkového plynu lepšie predstaviť, tak súťažiaci ho ušetrili toľko, že by bolo potrebných vyše 56-tisíc dospelých stromov, aby ho za rok spotrebovali! Hovoríme pritom len o jedinom mesiaci a obmedzenom počte obyvateľov Slovenska, ktorí sa namiesto áut presúvali udržateľne.

Významný bol aj počet zapojených zamestnávateľov, ktorých sa zapojilo až 1 321. Aj tento ukazovateľ dokladuje, že o cyklistiku a ďalšie udržateľné formy dopravy je čím ďalej vyšší záujem. A to nielen medzi obyvateľmi, ale svojím dielom spoločenskej zodpovednosti prispievajú aj firmy a organizácie.

Prvenstvo v kategórii najaktívnejšia samospráva získalo, už po siedmy krát Mesto Martin, na druhom mieste sa umiestnilo Mesto Trenčín a tretiu priečku si vybojoval Dolný Kubín.

V kategórii najaktívnejší samosprávny kraj skončil na tretej priečke Trenčiansky samosprávny kraj, druhé miesto si vybojoval Žilinský samosprávny kraj a prvé miesto z minulého roku obhájil Bratislavský samosprávny kraj.

Treťou kategóriou, ktorá sa na národnej úrovni oceňuje, je najaktívnejšia spoločnosť/organizácia/inštitúcia, kde si tretie miesto vybojovala spoločnosť Miba Sinter Slovakia s.r.o. z Dolného Kubína, druhú priečku obsadili Slovenské elektrárne a prvenstvo z minulého roka obhájilo ministerstvo vnútra.

Usporiadatelia sa rozhodli prvý krát udeliť aj mimoriadnu cenu, dlhoročnému aktívnemu koordinátorovi, Lukášovi Rihovi, zo Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.,

V závere podujatia, už tradične ministerstvo dopravy odovzdalo ministerstvu životného prostredia pomyselnú štafetu pri riešení, propagácii a presadzovaní opatrení v prospech udržateľnej mobility.

Slávnostné vyhodnotenie kampane DPNB 2024

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú emailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu