10. ročník kampane Do práce na bicykli bol plný rekordov

  1. Domov
  2. Novinky
  3. 10. ročník kampane Do práce na bicykli bol plný rekordov

14. júla 2023 sa na pôde centrály Slovenskej sporiteľne v Bratislave konalo slávnostné vyhodnotenie 10. ročníka národnej kampane Do práce na bicykli, ktorej hlavným cieľom bolo podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách a obciach. Do najväčšieho cyklistického podujatia na Slovensku sa tento rok zapojilo rekordných 14 557 registrovaných súťažiacich, ktorí si počas júna zaevidovali 248 071 jázd na bicykloch a najazdili počas nich 1 876 320 kilometrov.

Motto tohtoročnej kampane „Tvoja cesta, tvoja voľba!“ poukázalo na to, že voľba akéhokoľvek dopravného prostriedku je len na samotných ľuďoch. Tí sa totiž môžu sami rozhodnúť, či použijú na prepravu do zamestnania automobil, alebo niektorý z udržateľných spôsobov prepravy – bicykel, verejnú dopravu či chôdzu. Ako uviedla národná koordinátorka kampane Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica, „Keď sme v roku 2012 zorganizovali nultý ročník kampane v Banskej Bystrici, neverili sme, že sa z malej lokálnej aktivity môže stať národná kampaň s tisíckami zapojených účastníkov.“ Popularita kampane Do práce na bicykli rastie už aj medzi chodcami a používateľmi verejnej dopravy. „Títo účastníci pridali do evidencie k štvrť miliónu bicyklových jázd ďalších takmer 80-tisíc, ktoré absolvovali pešo, autobusom, električkou, trolejbusom alebo vlakom.“

Na oficiálnom vyhodnotení kampane sa zúčastnilo viacero významných hostí, vrátane ministra dopravy Pavla Lančariča, ktorý odovzdal ceny víťazom v jednotlivých kategóriách, ministra životného prostredia Milana Chrenka a ministra vnútra Ivana Šimka. Posledný menovaný prevzal ocenenie práve za Ministerstvo vnútra, ktoré zvíťazilo v kategórii Víťazná spoločnosť. Striebornú pozíciu spomedzi 1355 zúčastnených zamestnávateľov obsadili Slovenské elektrárne a tretie miesto získala Univerzita Komenského v Bratislave, Jesseniova Lekárska fakulta v Martine.

Z rúk ministra dopravy si titul Víťazná samospráva prevzalo mesto Martin, ktoré v kampani zvíťazilo už šiesty raz za sebou. Za ním skončil na druhom mieste Dolný Kubín a bronzovú priečku obsadilo Nové Mesto nad Váhom. Minister dopravy ocenil aj kategóriu Víťazný vyšší územný celok, v ktorej sa na najvyššej priečke umiestnil Bratislavský samosprávny kraj, nasledovaný Žilinským samosprávnym krajom a Trenčianskym samosprávnym krajom.

Počas vyhodnotenia jubilejného ročníka dostali priestor aj témy, ktoré sa dotýkajú ďalšieho rozvoja udržateľných druhov dopravy na Slovensku. „Počas kampane sa zozbiera veľké množstvo dát o pohybe obyvateľov pri ceste do zamestnania, čo môže v budúcnosti mestám pomôcť pri plánovaní trasovania cyklotrás alebo zlepšovaní konkrétnych úsekov infraštruktúry,“ uviedol minister dopravy Pavol Lančarič. Na vyhodnotení vystúpil aj Vladimír Tóth, hlavný štátny radca na Ministerstve dopravy SR, ktorý predstavil významný míľnik v rozvoji udržateľnej dopravy na Slovensku – nedávno prijatý Zákon o verejnej osobnej doprave.

V závere podujatia minister životného prostredia Milan Chrenko symbolicky prevzal od ministra dopravy štafetu v propagácii a podpore udržateľnej mobility prostredníctvom kampane Európsky týždeň mobility 2023, ktorú na Slovensku zastrešuje práve Ministerstvo životného prostredia. „Verím, že samosprávy, organizácie a inštitúcie pripravia aj tento rok zmysluplné podujatia a zavedú opatrenia, ktoré budú motivovať obyvateľov využívať aktívne formy dopravy. Pre zvýšenie motivácie zapojiť sa do tejto európskej kampane zároveň vyhlasujem Národnú súťaž o cenu ETM 2023,“ uviedol minister životného prostredia Milan Chrenko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú emailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu