Cesta popred Point bez áut!

  1. Domov
  2. Novinky
  3. Európsky týždeň mobility
  4. Cesta popred Point bez áut!

V utorok 22. otóbra vyvrcholil Európsky týždeň mobility tradičným Dňom bez áut. Počas neho sme v spolupráci s Mestom Banská Bystrica a ďalšími organizáciami uzatvorili frekventovanú cestu popred obchodné centrum Point, ktorá sa na osem hodín stala pešou zónou.

Nafukovací bazén namiesto fontány, mobilná zeleň namiesto stromov v zemi, ale predovšetkým chodci a cyklisti namiesto áut – zo skromného nápadu sa v priebehu niekoľkých mesiacov stala azda najodvážnejšia akcia v histórii organizovania podujatí na propagáciu ekologických foriem dopravy v Banskej Bystrici.

Uzavretie cesty pre motorovú dopravu ukázalo tento priestor v úplne inej podobe. Nadšenie chodcov a cyklistov, ktorí si bezpečný priestor určený iba im patrične užili, bolo pre nás zadosťučinením. Navyše sa ukázalo, že nevznikol žiadny dopravný kolaps len preto, že všetky autá Point obchádzali.

Sme presvedčení, že „krepá križovatka na Huštáku“ by mohla byť prívetivejšia a bezpečnejšia hlavne pre chodcov a cyklistov, ktorí tam skrátka dominujú. Ak chce byť Bystrica moderným mestom, tento priestor sa musí vziať tonám plechu a vrátiť „do rúk ľuďom“. Práve cesta popred Point so svojou len pár desiatok metrov vzdialenou objazdovou cestou je toho dokonalým príkladom.

Teraz je na meste, či dokáže tento príklad bezproblémového fungovania malej pešej zóny zužitkovať vo svoj prospech a využiť obrovský potenciál tohto miesta. Atraktívny bulvárik s lavičkami, stromami či drobnými hracími prvkami priamo v centre a bez kolíznych situácií s prechádzajúcimi autami by chodcom a cyklistom významne pomohol.

ocibb

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú emailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Menu