V sobotu 1. júna sa v Mestskom parku konali mestské oslavy Medzinárodného dňa detí, na ktoré zavítalo veľké množstvo detí z celého mesta. V ich úvode sa uskutočnila hromadná jazda cyklistov ulicami mesta, ktorí touto formou vyjadrili svoju podporu ekologickej doprave v meste.

Cyklistický úvod osláv sviatku detí bol súčasťou aktivít združenia Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica (OCI BB) a Slovenskej agentúry životného prostredia, ktoré touto formou poukázali na potrebu zlepšenia podmienok pre nemotorovú dopravu v meste. „Tá je spomedzi všetkých krajských miest Slovenska dlhodobo na poslednom mieste čo sa týka počtu kilometrov cyklotrás. Práve jazda centrom mesta je jednou z foriem, ktorá má na tento problém upozorniť,“ uviedla členka OCI BB Ida Adolfová.

Na štart pelotónu sa napokon postavilo 78 malých aj veľkých cyklistov, ktorí absolvovali symbolickú, približne polhodinovú jazdu Námestím SNP alebo Parkom pod Pamätníkom SNP. V kolóne cyklistov sa objavil aj primátor mesta Peter Gogola a manažérka festivalu Envirofilm Dagmar Rajčanová, ktorí svojou prítomnosťou vyjadrili týmto aktivitám podporu. Cyklisti zároveň logom na reflexných vestách, ktoré na štarte dostali, propagovali medzinárodné podujatie Envirofilm. 19. ročník tohto filmového festivalu totiž symbolicky odštartoval práve v Banskej Bystrici spolu s cyklopelotónom. Po príchode do cieľa v Mestskom parku bolo prostredníctvom tomboly s atraktívnymi cenami odmenených viacero z účastníkov.

Okrem samotnej cyklojazdy boli pre návštevníkov pripravené aj prezentácie alternatívnych foriem mestskej prepravy v podobe trojkolky – triximobilu alebo elektrobicyklov. „Bicykle poháňané elektrickou energiou sú vo vyspelých krajinách už 5 rokov bežnou súčasťou dopravy a sú veľmi obľúbené. Slovensko ich kúzlo zatiaľ neobjavilo, hoci dokážu ťahať doslova namiesto cyklistu. Mimoriadne účinné sú najmä v kopcovitom teréne. Predovšetkým v Banskej Bystrici by tak dokázali vyriešiť časté sťažnosti ľudí na členitosť terénu a presvedčiť aj fyzicky menej zdatných obyvateľov, aby presedlali na dve kolesá,“ uviedol majiteľ jedného z obchodov, ktoré sa predajom elektrobicyklov zaoberajú.

Ako vysvetlila Andrea Štulajterová z OCI BB, hromadná cyklojazda bola prvou z júnových akcií, ktoré majú dostať cyklodopravu a ďalšie formy ekologickej dopravy do pozornosti verejnosti. „Podľa nedávno zverejneného prieskumu má Banská Bystrica ako krajské mesto len 400 metrov cyklotrás. Pre porovnanie, mestá ako Nitra alebo Prešov ich majú približne 12 kilometrov, nehovoriac o Košiciach alebo Bratislave,“ uviedla zástupkyňa OCI BB a na záver dodala: „Momentálne sme síce na chvoste slovenského rebríčka, ale posledné kroky mesta naznačujú, že by sme sa v ňom mohli pomaly šplhať nahor. Jednou z prvých lastovičiek bude aj sprístupnenie prejazdu Námestím SNP pre cyklistov.“