Od 16. do 22. septembra pripravuje Občianska cykloiniciatíva v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Agentúrou životného prostredia a ďalšími partnermi pre Banskobystričanov množstvo zaujímavých podujatí, ktoré budú súčasťou medzinárodnej kampane s názvom Európsky týždeň mobility (ETM).

Každý ročník ETM sa nesie v znamení špecifickej ústrednej témy, ktorá sa viaže k udržateľnej mobilite. Miestne samosprávy organizujú svoje aktivity pre občanov v súlade s touto témou a sú povzbudzované zaviesť trvalé opatrenia, podporujúce danú tému. Slogan tohtoročnej kampane ETM „Čisté ovzdušie – vaša voľba!” vyjadruje skutočnosť, že zmenou našich dopravných návykov môžeme výrazne prispieť k zníženiu znečisťovania mestského ovzdušia. Zmeny v našom životnom štýle akými sú rozhodnutia chodiť do práce peši, na bicykli alebo mestskou hromadnou dopravou zvýšia kvalitu nášho života.

ETM, ktorý je zároveň aj týždňom dobrovoľníctva v Banskej Bystrici, slávnostne „odštartuje“ primátor mesta Peter Gogola dňa 16. septembra o 16 hod. na Nám. SNP v Banskej Bystrici. Súčasťou slávnostného otvorenia ETM 2013 v BB je propagácia ekologickej dopravy v meste. Spoločnosť Stredoslovenská energetika odprezentuje elektromobil, ktorý odovzdá do užívania na jeden rok príslušníkom mestskej polície, účastníci podujatia sa budú môcť previezť na Triximobile a vyskúšať si elektrobicykle. Už od 15,00 hod. bude prebiehať veľtrh neziskových organizáciíí, ktoré budú prezentovať svoju činnosť, moderátor podujatia predstaví množstvo zaujímavých dobrovolníkov a ich príbehy, počas celeho podujatia sa bude môcť verejnosť zapojiť do kvízovej súťaže a každý vyplnený formulár bude zaradený do žrebovania o hodnotné ceny na konci podujatia o cca. 17:45 hod.

Počas ETM budú každý deň prebiehať zaujímavé podujatia, na ktorých si na svoje prídu malí aj veľkí. V utorok sa premení banskobystrické námestie na detské dopravné ihrisko, v stredu sa ocenení žiaci základných škôl odvezú cyklobusom na Španiu Dolinu, vo štvrtok bude v Centre nezávislej kultúry Záhrada premietnutý film s problematikou dopravy v mestách AutoMat a v piatok sa môžu záujemcovia počas Dňa otvorených dverí bližšie zoznámiť s činnosťou Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá je jedným z hlavných organizátorov ETM v Banskej Bystrici. V sobotu bude prebiehať už siedmy ročník podujatia Cyklofest, kde okrem tradičnej jazdy v mnohopočetnom pelotóne, tentoraz z Banskej Bystrice do Vlkanovej, bude pripravený v priestoroch Fort Geronima bohatý kultúrny program a žrebovanie o zaujímavé ceny pre účastníkov cyklojazdy, prezentácia hry “Hurá disc”, cykloakrobati a chutné občerstvenie pre všetkých. V nedeľu, ktorá je Medzinárodným dňom bez áut, sa banskobystrické námestie premení na fotoateliér, v ktorom sa obyvatelia stanú jednými z aktérov na fotografii s názvom “Vybrali ste si správny typ dopravy v meste?”, ktorá obletí svet. Cieľom je poukázať na význam správne zvoleného spôsobu dopravy v mestách.

Počas celého týždňa budú prebiehať sprievodné kampane a aktivity a to nielen v meste, ale aj na území Banskobystrického kraja – bude sa realizovať dopravno-preventívna akcia.

Zoznam sprievodných podujatí a prebiehajúcich kampaní:

Zbieraj lístky MHD a vyhraj bicykel – súťaž pre všetky základné školy v BB, kde hlavna cena bude bicykel:-)

Anketa o poskytovaní služieb MHD v Banskej Bystrici – každý respondent, ktorý vyplní anketový formulár s 10 otázkami, bude zaradený do súťaže o hlavnú cenu – bicykel, druhé miesto bude dobitie kreditu na čipovú kartu v hodnote 80 eur a tretie miesto dobitie kreditu na čipovú kartu v hodnote 40 eur

GREENRIDERS, alebo Zvez svojho suseda – je celomestský projekt, ktorý vytvára predpoklady na zníženie individuálneho motorizmu v meste viac info (http://www.greenriders.sk)