V auguste uplynie už 7 rokov od otvorenia banskobystrickej pešej zóny pre cyklistov. Tento krok zaradil naše mesto k vyspelým svetovým samosprávam, ktoré svoje najužšie centrum sprístupnili pre VŠETKÝCH jeho nemotorových návštevníkov.

V Banskej Bystrici má toto opatrenie obzvlášť veľký význam pre ochranu zdravia a životov cyklistov – najmä kvôli absencii akýchkoľvek cyklotrás, ktoré by dokázali cyklistický tranzit bezpečne a pohodlne previesť jadrom mesta.

Koronavírus v posledných mesiacoch posadil do sedadla bicykla veľké množstvo obyvateľov mesta. Tento nárast sa prejavil aj na pešej zóne, ktorá sa stala prirodzeným bezpečným koridorom pre cyklistov. Nielen tých skúsených, ale aj pre rodiny s deťmi či starších ľudí.

V poslednom období sa však zvýšila aj „odvaha“ niektorých cyklistov, ktorí nedbajú na základné pravidlá slušného správania sa a jazdia prirýchlo. Nie je ich veľa, ale aj ten zlomok dokáže spraviť zlé meno slušnej väčšine. Chodcov následne nezaujíma, že pravidlá porušila len zanedbateľná časť cyklistov – neférový princíp kolektívnej viny použijú na všetkých.

Keďže nám ako občianskemu združeniu záleží nielen na zdraví a živote cyklistov, ale aj hlavných „obyvateľov“ pešej zóny – chodcov, chceli by sme všetkých cyklistov vyzvať, aby jazdili pešou zónou čo najpomalšie a najopatrnejšie. Zároveň prosíme, aby toto posolstvo šírili aj medzi svojimi rodinnými príslušníkmi a známymi.

Vybojovanie sprístupnenia pešej zóny pre cyklistov nás stálo roky presviedčania kompetentných a príprav. A stále sme bez akýchkoľvek pochýb presvedčení, že pri súčasnom stave bystrickej cykloinfraštruktúry ide o JEDINÉ riešenie bezpečného a legálneho presunu cyklistov centrom mesta. Veríme preto, že sa nám spoločnými silami podarí spraviť pešiu zónu opäť o niečo bezpečnejšou a prirýchlo jazdiaci cyklisti budú túto prosbu rešpektovať. Vopred im za to ďakujeme.

Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica

La experiencia que tuve fue súper buena. Desde la primera vez que tomé Lovegra y me preparé, fue como si algo se activara en mí y me pusiera súper erecto. Fue un placer y la experiencia más grande de mi vida.